Zakopane!

Hej .
Wyjechaliśmy  w sobotę 11 Październik  do zakopanego ,po wielogodzinnej  drodze  wybraliśmy  się na  spacer.W nocy  Nikola zaczęła  gorączkować i  pojawiły się  wymioty ..
Niedziela 12. 10
Nikola leci przez ręce osłabiona .wybraliśmy się  na pogotowie po czym  bez badania  szybko Pani Doktor  wypisała  skierowanie na oddział ..Tam po zbadaniu  okazało się  że jest bardzo odwodniona i są  szmery na  lewym pucu ..Kroplówki popłynęły  i  została pobrane   krew  do  badania .CPR  gdzie  norma 5  u Nikoli 114.
Po kolejnym  badaniu   szmerów na  pucach   brak .

 

Poniedziałek 13.10
 Ponowne  badania CPR już 165,2
Wtorek 14.10
Wypis i zmiana szpitala .
Między  czasie  dzwoni do nas P. Doktor że są  wyniki  kolejne i  jest przyczyna  choroby  Zapalenie Puc.
W klinice ortopedycznej  po rozmowie i pokazaniu  wypisu P,Doktor Zapewniła  by się  nie martwić ,że na  termin nie  będziemy musieli  czekać .. że tylko jak Nikola wyzdrowieje  dojdzie  do kondycji i  będzie  wydolna  oddechowo  mamy zadzwonić i z dnia na dzień nas przyjmą …
Szybki  powrót  do domu pod  skrzydła opiekę   naszego
Hospicjum .
i się  leczymy długo  to potrwa  ale liczymy że pod koniec  roku  Mała  będzie  z operowana …
   Sobota 18. 
Po  woli nabiera  sił już  dłużej  dziś  siedziała ..

 

Operacja

       Wstępny i najszybszy termin został wyznaczony  na 15 czerwca 2015  roku .. 
                      Ale w razie  jak coś  się zwolni  Nikola miała wbić  na to miejsce ..  
I się zwolniło i to bardzo szybki termin…
   Do kliniki na operację mamy zgłosić  się  14 października  .

Konsultacja w Zakopanem

Witamy..
04 Sierpnia  odbyła  się konsultacja Nikoli w  Klinice Ortopedii  w Zakopanem .
Nikola  została zakwalifikowana  do Pilnej Operacji kręgosłupa .
Ponieważ  już ma  skrzywienie 110 stopni a Skolioza z miesiąca na  miesiąc  bardzo szybko  postępuje.Frown
W lipcu obył się  Turnus – po którym Nikola naładowała  akumulatory .Laughing
Wakacje    wakacje i  już  niebawem szkołaSmile
W  tym  roku szkolnym Nikola  przechodzi na nauczanie indywidualne.
Życzymy Wszystkim udanych  ostatnich  dni Wakacji i Szczęśliwego powrotu  do Domu …

1 marca – 8 urodzinki Nikoli – Historia sercem pisana

Luty, a dokładnie 15 lutego 2006 roku w dzień terminu porodu zostałam przyjęta na odział… Tam spędziłam w bardzo sympatycznym towarzystwie 2 tygodnie. 1 Marca wchodząc na codzienne badania, czułam, że dziś moja kolej. Siadając na fotelu w nerwach, ze strachu prosiłam Panią Lekarz, że dziś nie chce rodzic, a dopiero jutro.. A co jutro? „No bo, Pani zaraz”… i nie zdążyłam powiedzieć..

Jak powiedziała: „pakować się i piętro niżej rodzić”. Wychodząc płakałam, przebiła mi wody. Kilka dziewczyn ulgę poczuły, oprócz jeszcze jednej Sylwii. Ona wiedziała, że my w jednym dniu zostaliśmy przyjęte, więc Ją nie ominie poród. Tym sposobem dwie Sylwie znalazły się piętro niżej, a nasze koleżanki z pokoju również piętro niżej poszły nasłuchiwać.. Sylwii się upiekło. Po paru godzinach poszła na CC, ale to dobrze bo wiedziałam, że przy niej nie urodzę. Dostawałam przy Niej szał śmiechu..

Po paru godzinach, po wielkiej pomocy położnej, różnych środkach i tlenu… Pojawiła się na świecie, Nikolka. Otrzymała 10 punktów w skali Apgar, więc była zdrową dziewczynką. Wypisana do domku po 3 dniach pobytu w szpitalu. Nikolka od pierwszych miesięcy, była bardzo chorowitym dzieckiem – infekcje, zapalenia puc.. W sierpniu 2016 roku została podana do Chrztu. We Wrześniu, coraz bardziej zaczęłam zauważać, że coś jest nie tak. Zaczęła się wędrówka po lekarzach. 5-10 -20. Wszyscy mówili, że jest OK, i że nie potrzebnie szukam czegoś złego a dziecko po prostu zacznie później obracać się z boku na bok, siadać raczkować. Trwało to do 12 mc życia.

Byłam tak zdesperowana, że szukałam informacji w internecie. Znalazłam kolejnego lekarza, który przyjmuje prywatnie. Pani zaproponowała mi termin za 2 dni, a ja tak błagałam, że chce dziś i zgodziła się. Jak bym wiedziała co wtedy usłyszę, to bym wolała 2 dni żyć jeszcze w niewiedzy… Pani doktor badając Nikole od razu powiedziała że to Rdzeniowy Zanik Mięśni. Jednak, żeby być na 100 % pewnym, to wypisała skierowanie na oddział, gdzie pracuje. Poleciła nam rehabilitantkę… Nie wiedziałam, co ta choroba oznacza. Czułam tylko, że coś złego…

Po powrocie do domu, wpisując chorobę w Google i czytając jedno i to samo nie miałam wątpliwości… Zaczęliśmy rehabilitację u poleconej Pani rehabilitant. Ona tak bardzo starała nas uspokoić. Mówiła, że być może to nie jest SMA a Porażenie i dziecko zacznie chodzić. Brzydko potykać się, ale będzie chodzić. Trzymałam się tych słów, do dnia wyznaczonego w szpitalu, na oddział. Kolejnego dnia rano podczas badań MG… przy strasznym płaczu dziecka, wróciliśmy do naszej sali. Po 2-3 godzinach, przyszła do nas Pani doktor i potwierdziła swoją diagnozę..

Ja z tego momentu pamiętam, jak tylko się zapytałam „Czyli ona Odejdzie”? „Tak! Dzieci z tą chorobą żyją do 1-2 lat.. i wyszła”! Pielęgniarka widząc moją rozpacz, zaproponowała „Z tego dziecka nic nie będzie, jesteś młoda, oddajcie Ją do jakiegoś ośrodka”: Po godzinie dostałam wypis i wróciliśmy do domu. Z niczym co mam robić dalej. Wiedziałam tylko, że muszę coś zrobić! Pierwsze kroki to był znów internet, szukanie. Szukanie nawet diabła, by pakt podpisać. Wizyty wszędzie, tam gdzie obiecują..

Mąż któregoś dnia usiadł, szukał i znalazł. Wyczytał, że jest takie coś, jak domowe Hospicjum i znalazł – Łódzkie Hospicjum dla dzieci. Zaczęłam się denerwować! „Jakie hospicjum? Nigdzie ja nie oddam!!” Zadzwonił! Ten telefon dał nam nadzieję. Nikola została ich podopieczną i to był kolejny szczęśliwy dzień! Tak jak by dziecko w tym dniu ponownie się urodziło. Czułam, że jest bezpieczna i że wszystko jest przed nami. Razem wygramy bitwę, ale nie wojnę.. A jak przyjdzie wojna Oni Pomogą..

1 marca są 8 urodzinki Nikoli.
W tym czasie, udało się spełnić nie jedno marzenie Nikoli
i niech Marzy dalej…

Historia Nikoli

„Można dać bardzo dużo i serce zranić,
a można dać bardzo malutko i serce rozradować,
jak gdyby skrzydła przypiąć do ramion”
(ks. Kardynał Stefan Wyszyński)

Nikolka to radosna i pogodna 6-letnia dziewczynka, która niestety została bardzo doświadczona przez los, gdyż jest chora na nieuleczalną, postępującą chorobę rdzeniowego zaniku mięśni (w skrócie SMA).
Jej życie w dużej mierze zależy od jakości układu oddechowego, do którego niewydolności prowadzi postępująca choroba. Nikolka zapewne nie rozumie jeszcze co jej jest, nie zdaje sobie sprawy, że przez cały czas jest i najprawdopodobniej będzie uzależniona od opieki rodziny, a w dorosłym życiu prawdopodobnie od osób zupełnie jej obcych. Na pewno jednak czuje, że jest słabsza od rówieśników, że nie wszystko jest tak, jak być powinno, bo nie chodzi sama a nawet siedzenie sprawia jej problemy.

Nikoli nie można wyleczyć, ani na dzień dzisiejszy sprawić by chodziła na własnych nogach, można jedynie uczynić naprawdę wiele, aby choć trochę mniej cierpiała i by, choć w niewielkim stopniu była samodzielna i czuła się bezpiecznie. Wymaga intensywnej rehabilitacji ruchowej, która wspomagają jej rozwój oraz zabezpieczają sprawność układu oddechowego. Dużą szansą na poprawę stanu zdrowia naszej córeczki jest też delfinoterapia (więcej o tej metodzie leczenia piszemy w zakładce „Delfiny”).

Gdybyśmy tylko posiadali taką moc podarowalibyśmy naszej córeczce rzecz najcenniejszą – zdrowie i normalne życie, uśmiech każdego dnia i beztroskie dzieciństwo, lecz mocy takiej nie mamy. Gdybyśmy tylko mogli marzylibyśmy o tym samym, o czym marzą rodzice rówieśników Nikolki a nasze życie nie byłoby wypełnione wielką troską o zdrowie, bezpieczeństwo i przyszłość córeczki. Patrzymy na naszą córkę, jesteśmy z niej bardzo dumni, że jest tak dzielna i pomimo wszystko radosna, każdego dnia wierzymy, że Nikolka w miarę możliwości usamodzielni się a my będziemy mogli sprawić, iż nie będzie cierpieć. Gdyby to tylko od nas zależało… nie byłoby pewnie tej strony. Lecz nasza bezgraniczna miłość nie sprawi, że Nikolka będzie mogła żyć bez rehabilitacji i delfinoterapii, ponieważ do tego potrzebni są nam ludzie dobrej woli, którzy pomogą naszej kochanej Nikolce.

Jeśli chcieliby Państwo pomóc, wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
Bank BPH S.A.
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
Koniecznie z dopiskiem: „7204 Kabat Nikola – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia”

Dla przelewów z zagranicy:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (Foundation for Children ‚Help on Time’)
Łomianska 5, 01-685 Warszawa, Poland
Bank BPH S.A.
SWIFT (BIC): BPHKPLPK
IBAN: PL 11 10600076 0000321000196510 (EUR)
IBAN: PL 48 10600076 0000321000196523 (USD)
Postscript: ‚7204 Kabat Nikola – donation for help and health care’

Nr. konta Fundacji „Zdążyć z Pomocą” 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 jest już nie aktualny!


Nosicielstwo

  • 1 na 40 osób ma gen powodujący SMA 
  • Gdy  dwoje ludzi   spodka się  z nosicielstwem  i postanowią  mieć dziecko  możliwości  genetyczne dziecka są takie
  • 25% ryzyka ze dziecko będzie chore na SMA 
  • 25%  że będzie  zdrowe
  • 50 % że będzie  nosicielem  genu SMA.